Malzeme Bilgisi

Kauçuk Malzeme Bilgileri

Nitril Kauçuk - NBR

Çok yaygın bir kullanma sahiptir. Yağ ve greslere dayanıklı, genel amaçlı olarak kullanılan bir malzemedir. Mineral yağları, yağlama yağları, Grup H, HL, HLP tip yağlar ve gresler, HFA, HFB ve HFC, bitkisel ve hayvansal gres yağları, hafif ısıtma ve diesel yakıtında oldukça iyi dayanım özellikleri gösterir. Nitrik Kauçuk tipik olarak -40°C ile 105 °C arasındaki sıcaklıklarda kullanılır, aralıklı çalışmalarda 120 °C’ ye kadar dayanıklıdır.

Hidrojene Nitril Kauçuk HNBR

Hidrojene nitril kauçuk NBR polimerlerinden türetilir. Yüksek ısı ve oksidasyon stabilitesine sahiptir. En önemli özellikleri yüksek mekanik güçleri ve aşınmaya karşı dayanıklı olmasıdır.ortam dayanıklılığı NBR ninki gibidir. -30°C ile 150 °C arasında kullanılmak üzere önerilir.

Silikon Kauçuk - MQ, VMQ, PVMQ

-60°C ile 200°C sıcaklıklar arasında elastikiyetini korur. Aralıklı olarak 250°C ‘ye kadar dayanıklıdır. Esneklik özelliği, hava direnci ve ozon dayanımı yüksektir. Yakıtlarda, EP katkılı yağlarda ve yüksek mekanik özellikler gerektiren uygulamalarda önerilmez.

Florokarbon Kauçuk - VİTON FKM

Viton veya Flourel ticari isimli bu malzeme -30°C ile 220°C sıcaklıklar arasında kullanılabilir. Gres, yağ, yakıt, çözücü ve kimyasal maddelerin büyük çoğunluğuna dayanıklıdır. Düşük gaz geçirgenliği istendiğinde ve vakum sistemlerinde çok iyi sonuç verir. Yüksek sıcaklık ve yüksek devirli ortamlarda kullanılır, ancak pahalı bir malzemedir. Keton, amin, ester, eter içeren akışkanlara dayanımı iyi değildir.

Etilen Propilen Kauçuk - EPM, EPDM

EPDM -40°C ile 150 °C sıcaklıkları arasında kullanılır. Fosfat ester akışkanlara, glikol esaslı fren yağlarına, su buharına, ozona ve hava koşullarına direnci iyidir. Yakıtlar ve petrol esaslı yağlar için uygun değildir.

Tabii Kauçuk - NR

Kullanım sıcaklık aralığı -60°C ile 90°C ‘ dir. Yüksek esneklik ve mekanik özellik gerektiren yerlerde kullanılır.

Neopren - CR

Neopren -45°C ile 100°C arasında kullanılır. Kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır. Aleve karşı dirençlidir. Yüksek anilin noktalı mineral yağlarda, silikon yağı, gres ve alkole direnci iyidir. Aynı anda yağa ve atmosferik şartlara dayanıklılık istenen yerlerde kullanılır.

Sitren Butadien Kauçuk - SBR

Bu malzeme -50 °C ile 100 °C arasında kullanılır. Glikol esaslı fren yağlarına, asit ve bazlara, alkole karşı dirençlidir. Yakıtlar ve petrol esaslı yağlara dayanıklı değildir.

Poliüretan - PU

-30°C ile 100°C sıcaklık arasında kopma, yırtılma ve aşınmaya karşı mükemmel dayanıklılığı vardır. Hava ve ozona dirençlidir. Mineral yağlar, gres ve alifatik hidrokarbonlara direnci iyidir. Özellikle yüksek basınç sızdırmazlık elemanı ve mil sıyırıcı olarak kullanılır.

Poliamid - PA

Yaygın olarak “naylon” diye bilinir. -20 °C ile 90°C arasında kullanılabilir. Özel tiplerinde kullanım sınırı 140°C ‘ye kadar çıkabilir. Sürtünme ve aşınma özellikleri çok iyidir. Yağlara, yakıtlara, esterlere, ketonlara karşı dayanıklıdır.